Особливості готовності до школи хлопчиків та дівчаток

Дата: 30 листопада 2021 о 09:09
Автор: Жук О. М.

Коли мова заходить про готовність до школи, то традиційно спливає образ якоїсь "усередненої" дитини….

Проте в реальній практиці таке унікальне явище зустрічається украй рідко. Найчастіше у дитини якісь якості, значущі для навчання в початковій школі, сформовані краще, якісь гірше, що багато в чому якраз і визначається тим, хто ж дитина — хлопчик або дівчинка. Іншими словами, хлопчики і дівчатка 6-7 років готові до школи  неоднаково, тому і проблеми навчання в початкових класах у них теж різні.

Узагальнений психологічний портрет успішного в початковій школі хлопчика

Такий хлопчик характеризується достатньо високими показниками інтелектуального розвитку. Зокрема, найвищі значення має загальний і невербальний інтелект, декілька нижчі — вербальна сторона інтелектуального розвитку. Причому, що важливо, такий хлопчик характеризується достатньо високою стресостійкістю і здатністю навчатися навіть у вельми складних ситуаціях, що провокують емоційні переживання. Досить добре розвинена і слухомовна пам'ять. За своїм типом темпераменту це, швидше за все, сангвінік, можливо — сангвіно-флегматик. Упевнено можна сказати, що це точно не меланхолік. У даного хлопчика вельми добре розвинений соціальний інтелект, він вельми упевнено відчуває себе в колективі однолітків, уміло спілкується. Показники особової тривожності такого хлопчика трохи вищі за середньовікові нормативи, але не надмірно високі, що забезпечує йому небайдуже відношення до отримуваних шкільних оцінок і сприяє прагненню відповідати соціальному статусу школяра. На закінчення варто додати, що такий хлопчик помірно агресивний.

Узагальнений психологічний портрет успішної в початковій школі дівчинки

Така дівчинка має, перш за все, високі показники розвитку вербального компоненту інтелекту. Що ж до показників розвитку загального і невербального інтелекту, то вони можуть бути будь-якими, лише б не виходили за нижню межу діапазону нормативних значень. Така дівчинка також характеризується достатньо високою стресостійкістю і здатністю навчатися навіть у вельми складних ситуаціях, що провокують емоційні переживання. Досить добре розвинена довільність уваги і поведінки в цілому. За типом темпераменту це, швидше за все, сангвінік або сангвіно-флегматик, а можливо, що і флегматик в "чистому" вигляді. Достатньо упевнено можна сказати лише те, що це не холерик. У такої дівчинки помірно або високо розвинений соціальний інтелект, вона достатньо товариська, уміє ладнати з оточуючими. Показники особової тривожності такої дівчинки або укладаються в діапазон середньовікових значень, або декілька понижені, що забезпечує спрямованість інтересів саме на учбову діяльність і не викликає зайвої заклопотаності проблемами міжособових взаємодій з дорослими і однолітками. На закінчення варто додати, що така дівчинка характеризується помірними або навіть декілька пониженими показниками агресивності.

Коментарі:
Залишати коментарі можуть тільки авторизовані відвідувачі.